لوله بازکنی و تخلیه چاه ۲۴ ساعته در تمام مناطق تهران توسط شرکت رهگشا تهران امروز یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۹

شترگلو لوله ای خمیده به شکل «U» یا «S» است که در زیر سینک ظرفشویی، سنگ توالت، روشویی و هر لوله ای که به چاه فاضلاب متصل شود قرار میگیرد و وظیفه اصلی آن جلوگیری از خروج بوی بد چاه به بیرون است. عموم مردم به اشتباه به آن «سیفون» میگویند که درست آن «شترگلو» است. علت این نامگذاری هم این است که این وسیله به گردن و گلوی شتر شباهت دارد.

شترگلو لوله ای خمیده به شکل «U» یا «S» است که در زیر سینک ظرفشویی، سنگ توالت، روشویی و هر لوله ای که به چاه فاضلاب متصل شود قرار میگیرد و وظیفه اصلی آن جلوگیری از خروج بوی بد چاه به بیرون است. عموم مردم به اشتباه به آن «سیفون» میگویند که درست آن «شترگلو» است. علت این نامگذاری هم این است که این وسیله به گردن و گلوی شتر شباهت دارد.

شترگلو یک ابتکار ساده و در عین حال بسیار کاربردی است. شترگلو به علت داشتن خمیدگی در خود باعث جلوگیری از خروج بوی بد چاه میشود. طریقه کار این وسیله بسیار ساده است. زمانی که در ظرفشویی، توالت و روشویی از آب استفاده میکنید، فاضلاب تولید شده به درون لوله رفته و وارد شترگلو میشود. شترگلو مقداری از آن آب را در خود نگه میدارد و بقیه آن را خارج میکند. به عبارت دیگر پس از هر بار استفاده از آب مقداری از آن آب داخل خمیدگی شترگلو باقی میماند که به این آب «آب بند» گفته میشود. با وجود این آب است که شترگلو وظیفه اش را به درستی انجام میدهد و اگر این آب درون شترگلو وجود نداشته باشد و شترگلو خالی از آب باشد، به درستی کار نمیکند.

اگر آب مدت زیادی داخل شترگلو بماند، متعفن میشود. علت این است که گازهای فاضلاب به مقدار زیادی داخل آب بند شترگلو حل شده اند و این آب حاوی مقدار زیادی از این گازها است که در این صورت خود این آب مانند گازهای داخل چاه خواهد بود.

شترگلو دو وظیفه بسیار مهم را بر عهده دارد که هر دو وظیفه در صورت وجود آب در شترگلو به درستی انجام خواهند شد.

۱- جلوگیری از خروج بوی چاه

چاه فاضلاب منبع فضولات و گازهای فاضلاب است که این دو، بوی بسیار بد و زننده ای دارند. خروج این بو از چاه و ورود آن به منزل یا بیرون از لوله باعث متعفن شدن محیط و آزار افراد میشود. برای جلوگیری از خروج این بو از چاه باید روشی مناسب پیدا کرد. استفاده از شترگلو برای این مشکل بسیار مناسب است. شترگلو به علت ساختار خاص خود از خروج بوی بد چاه و گازهای فاضلاب از چاه و ورود آنها به محیط جلوگیری میکند.

۲- جلوگیری از خروج حشرات داخل چاه

شترگلو عاملی برای جلوگیری از خروج حشرات و سوسکهای چاه و ورود آنها به ساختمان است. چاه فاضلاب به علت وجود فضولات و آلودگیها محل تجمع حشرات و سوسکها است. ورود این سوسکها به ساختمان علاوه بر آلودگی محیط باعث انتقال بیماریهای خطرناک نیز میشود. شترگلو به خاطر داشتن خمیدگی در خود از ورود حشرات به داخل ساختمان جلوگیری میکند.

 

از بین رفتن آب بند

همان طور که گفته شد شترگلو در صورتی به درستی کار میکند که دارای آب بند باشد. آب بند موجود در شترگلو پس از مدتی به دلایل خاص از بین میرود. دلایل مختلفی از قبیل تبخیر، تغییر فشار هوا، باد و علل دیگری که به از بین رفتن آب بند شترگلو کمک میکنند. هر کدام از این دلایل ممکن است به ندرت و در شرایط خاصی اتفاق بیافتد، اما رایج ترین دلایل دو نوع است.

۱- تبخیر

اگر آب مدتی در هوای آزاد قرار بگیرد تبخیر میشود. در شترگلو هم به همین صورت است. اگر مدتی آب وارد لوله نشود، آب بند شترگلو به تدریج تبخیر شده و تمام میشود. برای جلوگیری از این عامل باید پس از مدتی مقداری آب داخل لوله ریخت تا آب بند شترگلو پر شود.

۲- تغییر فشار هوا

اگر فشار داخل چاه یا شبکه فاضلاب کمتر از فشار هوا باشد، فشار هوا به آب بند شترگلو فشار وارد کرده و آن را به داخل چاه یا شبکه فاضلاب هدایت میکند. این کاهش فشار ممکن است بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی درون چاه یا شبکه فاضلاب اتفاق بی افتد.

 

عیب شترگلو

شتر گلو با این که دو وظیفه بسیار مهم را بر عهده داشته و به خوبی انجام میدهد یک اشکال اساسی در خود دارد. خمیدگیهای شترگلو اگر چه باعث جلوگیری از ورود بوی بد و ورود حشرات به ساختمان میشود، اما باعث گرفتگی لوله نیز میشوند. شترگلو به خاطر داشتن خمیدگی در خود باعث گرفتگی در خود میشود. اگر به جز آب چیز دیگری وارد لوله شود ممکن است درون شترگلو گیر کرده، راه لوله بسته شود. باقی مانده غذا، چربی، مو و دیگر مواد اگر به مقدار زیاد وارد شترگلو شوند درون خمیدگی آن به دام افتاده و راه لوله را مسدود خواهند کرد.

چاره این مشکل هم این است که از ورود مواد اضافی به داخل شترگلو جلوگیری شود. در صورت ورود این مواد، مقداری آب به داخل لوله ریخته شود تا مواد اضافی به همراه آب از داخل شترگلو خارج شوند و باعث گرفتگی آن نشوند. اگر مواد اضافی وارد آن شد و باعث انسداد آن شد باز هم مشکلی نیست. بعضی از شترگلوها از چند بخش جدا تشکیل شده است. در صورت ایجاد گرفتگی در آن این امکان وجود دارد که با جداسازی اجزای مختلف، گرفتگی موجود را رفع کرد.

پس از باز کردن اتصالات شترگلو و رفع گرفتگی، در هنگام بستن آن باید دقت کنید. در صورتی که اتصالات آن به درستی به هم متصل نشوند، هنگام استفاده از آن، آب از داخل شترگلو چکه خواهد کرد. اگر شترگلوی مسدود شده از نوع یک تکه باشد به ناچار باید با وسایل لوله بازکنی داخل آن را باز کرد. در صورتی که اطلاعات کافی و وسایل مورد نیاز این کار را ندارید میتوانید از افراد آگاه کمک گرفته و یا با شرکتهای لوله بازکنی تماس بگیرید.